Ako si vybrať TV stolík?

Chcete pod svoju televíziu zaobstarať štýlový a odolný stolík, ktorý zároveň skvele zapadne do obývačky? Potom máte dve možnosti: hľadať v stojacich modeloch, alebo medzi závesnými. Každý typ má svoje výhody a tie si ďalej predstavíme. V neposlednom rade preberieme jednotlivé materiály a k tomu prihodíme niekoľko tipov pri výbere rozmerov.

Chcete pod svoju televíziu zaobstarať štýlový a odolný stolík, ktorý zároveň skvele zapadne do obývačky? Potom máte dve možnosti: hľadať v stojacich modeloch, alebo medzi závesnými. Každý typ má svoje výhody a tie si ďalej predstavíme. V neposlednom rade preberieme jednotlivé materiály a k tomu prihodíme niekoľko tipov pri výbere rozmerov.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Stojaci, alebo závesný TV stolík

Rozdiel medzi oboma typmi spoznáte na prvý pohľad. Klasický samostatne stojaci TV stolík môže stáť na nožičkách, priamo na zemi alebo aj kolieskach. Závesný stolík musíte privŕtať k stene. Na podlahe však už budete mať voľno. Nástenné prevedenie vám priestor trochu odľahčí, lepšie sa vám pod ním tiež bude upratovať. Ak si ale nie ste istí nosnosťou steny alebo samotnej skrinky, voľte radšej stojacu klasiku.

Stojaci TV stolík

  • S ostatným nábytkom vytvorí jednoliatu obývaciu stenu

  • Jednoduchá inštalácia

  • Pod stolíkom na nohách sa horšie upratuje

Závesný TV stolík

  • Vzdušnejšie prevedenie

  • Jednoduché upratovanie na podlahe

  • Nutné vŕtanie do steny

  • Nutná kontrola nosnosti múru

Materiál

Drevo

Je váš interiér plný drevených doplnkov a pravého masívneho nábytku? Potom nie je dôvod, prečo by tomu malo byť u vášho TV stolíku inak. O masívne modely sa síce musíte dobre starať, za odmenu vám však vydržia dlhé desaťročia. A čím je drevo tak jedinečné? Jeho príjemný povrch a štruktúra navodí útulnú atmosféru a pevná konštrukcia unesie aj ťažkú retro televíziu.

Sklo

Od milovníkov dreva sa presunieme o poschodie ďalej, kde vidíme modernú domácnosť s elegantnými minimalistickými doplnkami. Pre tieto priestory sú skvelou voľbou sklenené stolíky. Tie sa bežne kombinujú s kovmi pre vyššiu nosnosť a pevnosť. Zvlášť v malých miestnostiach vám preukáže sklenená doska dobrú službu. Opticky totiž priestor odľahčí. Pozor si ale dajte u sklenenej dosky, ktorá nie je nijako povrchovo upravená. Takýto model totiž budete musieť pravidelne čistiť od odtlačkov prstov a iných mastnôt.

Lamino

Niekde medzi moderným a tradičným interiérom by sme našli stolíky z lamina. Tie vás cenovo vyjdú o dosť lepšie a navyše si vyberiete z naozaj veľkej ponuky dekorov. Máte radi drevený dizajn? Voľte laminovanú drevotriesku (LTD) v dekore obľúbeného duba sonoma. Rovnako jednoducho si ale vyberiete, ak dávate prednosť čistému dizajnu v podobe bieleho alebo sivého laku. Priaznivú cenu a veľkú ponuku vyvažuje menšia odolnosť proti poškrabaniu aj nižšia nosnosť.

Univerzálne dosky z lamina sa ľahko čistia a udržujú

MDF

Ste milovníci dreva, ale nechce sa vám do neho toľko investovať, alebo sa len necítite na jeho pravidelnú údržbu? Skvelou alternatívou sú MDF stolíky (medium density fibreboard) vyrobené zo zlisovaného dreveného materiálu a spojené pomocou živíc. Na prvý pohľad vás zaujmú svojou jednoliatou štruktúrou a luxusným vzhľadom. S vyššou hmotnosťou sa nesie ruka v ruke aj vyššia pevnosť a nosnosť. Pre inštaláciu na stenu si radšej ešte raz prekontrolujte všetky parametre.

DTD

MDF, LTD a ešte k tomu DTD? Aby skratiek nebolo málo, zakončíme zoznam posledným materiálom z drevotriesky. DTD stolíky pripomínajú drevené dosky, kvôli svojej hrubosti ich však nemožno nijako lakovať do rôznorodých dekorov. TV skrinka z DTD vám síce nevydrží tak dlho ako drevo, zato pri jej kúpe značne ušetríte.

Rozmery

Pred tým, než začnete vyberať stolík, zmerajte si veľkosť vašej televízie. Všetky parametre by ste mali nájsť v návode alebo na webe konkrétneho výrobcu. Určite počítajte aj s rezervou, aby sa vám k televízii vošiel napríklad DVD prehrávač, zbierka filmov a rôzne ovládače.

Výška

Výška sa obvykle pohybuje medzi 40-60 cm. Je tomu tak preto, aby ste sa pri sledovaní filmov nemuseli príliš nakláňať. Práve preto by mal byť stolík vysoký zhruba tak, ako je vaša pohovka. Môžete si predtým vykonať rýchly test. Posaďte sa na pohovku alebo kreslo. Ceruzkou si na stenu nakreslite bod v úrovni vašich očí. Tento bod by mal približne zodpovedať polovici obrazovky televízora.

Šírka

Podľa veľkosti televízora vyberajte vhodnú šírku poličky. Tá by mala byť o niečo dlhšia ako je samotný televízor. V opačnom prípade by na vás celý set mohol pôsobiť zaplneným dojmom a navodzoval by stiesnený pocit, obzvlášť v menších miestnostiach. Šírka preto väčšinou presahuje 1 m.

Hĺbka

Väčšina moderných televízorov je veľmi tenká, preto nie je dôvod robiť extra hlboký stolík. Televízor by sa navyše na príliš hlbokej doske mohol opticky trochu strácať, čo by nepôsobilo príliš esteticky. Hĺbku preto vyberajte najlepšie tak akurát k televízoru.

Nesnažte sa na dosku stolíka naskladať príliš vecí, televízor musí vždy dominovať

Na čo sa ďalej zamerať

Úložné priestory

Stolík by mal primárne ladiť so zvyškom vašej izby. Ak ho chcete využívať aj pre väčšiu úschovu vecí, voľte modely s radom regálov a zásuviek. Myslite tiež na to, kam umiestnite set top box, DVD prehrávač, herné konzoly a ďalšiu výbavu. Stolíky s otvorenými poličkami pôsobia moderne aj vzdušne, dajte však pozor, aby neboli poličky po čase preplnené. V takom prípade by sa vám skôr hodili klasické dvierka napríklad z temperovaného skla. Dobrou vychytávkou sú tiež otvory pre káble, ktoré sa nenápadne stratia v doske stola.

Nosnosť

Hmotnosť televízora sa bežne pohybuje medzi 10-30 kg. Pri výbere však myslite na to, že na stolík pravdepodobne príde aj ďalšia výbava a možno aj dekorácie. K hmotnosti televízora preto pripočítajte nejakú rezervu na ďalšiu výbavu aj na (prípadne do budúcna) ťažší televízor. Nosnosť TV stolíkov preto väčšinou začína na 40 kg.

Prevedenie

Nezostáva vám v izbe dosť miesta na klasickú rovnú TV skrinku? Nevadí. Nechajte sa inšpirovať našou ponukou rohových TV stolíkov, ktoré tak akurát bez problémov zapadnú medzi dve steny a priestor využijú na maximum. Len si radšej znovu prepočítajte vzdialenosť oboch stien a uhlopriečku televízie. Okrem rohových atypických existujú aj flexibilné kolieskové modely. Tie síce vždy nemusia pôsobiť úplne esteticky, zato ich môžete po miestnosti bez problému presúvať, napríklad aj z dôvodu ľahšieho upratovania.

Najčastejšie otázky

Kam umiestniť televízor?

Svoj televízor ideálne umiestnite kolmo k oknu. Keby ste ho totiž nechali vedľa alebo oproti, oslňovalo by vás vonkajšie svetlo. TV stolík alebo držiak na TV umiestnite v priestore tak, aby bol televízor od sedačky vzdialený zhruba 2,5 násobok svojej uhlopriečky.

K televízoru umiestneného vedľa okien budete potrebovať kvalitné závesy, ktoré utlmia vonkajšie svetlo

Na čo si dať pri zostavovaní a nákupe pozor?

Ak máte doma malé deti, použite chrániče proti náhodnému otvoreniu dvierok alebo zásuviek. + Od veci nebudú ani chrániče na ostré rohy. Pri výbere sa pozrite, či vaša vybraná komoda nie je súčasťou nejakého väčšieho uceleného dizajnového radu. Ľahšie tak budete vyberať napríklad svoju budúcu skriňu, konferenčný stolík alebo komodu.